X
تبلیغات
رایتل



سؤال


اگر دارندهی چک در مواعد مذکور در مادهی ٣١٥ یا پس از مهلت مذکور مراجعه
نماید آیا جهت صدور قرار تأمین خواسته باید خسارت احتمالی تودیع نماید یا خیر.؟


١٣٩٢/١٢/ ٧  ١١ /٩٢/ نظریه شماره ٢٣٦٥
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه


مستنبط از بند ج ماده ۱۰۸ و صدر ماده ۱۱۰ قانون آیین دادرسی
دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی سال ۱۳۷۹ این است که

برای صدور قرار تأمین خواسته وجه چک واخواست شده (گواهی
عدم پرداخت اخذ شده) نیازی به تودیع خسارت احتمالی نمی باشد و
مهلت ۱۵ روزه (و یا ۴۵ روزه) مذکور در ماده ۳۱۵ قانون تجارت
مصوب ۱۳۱۱ نیز منصرف از صدور قرار تأمین خواسته برعلیه صادرکننده
است ولکن چنانچه چک در خارج از مواعد مذکور در ماده ۳۱۵ قانون
اخیرالذکر واخواست گردد چنانچه دعوا برعلیه ظهرنویس مطرح و
تقاضای صدور قرار تأمین خواسته برعلیه وی شود در این صورت تودیع
خسارت احتمالی از سوی خواهان و به تشخیص دادگاه به عمل می آید.
٭٭٭٭٭







تاریخ : چهارشنبه 5 آذر‌ماه سال 1393 | 16:21 | چاپ | نویسنده: مهدی محمدی | نظرات (0) (0 لایک)
.: Weblog Themes By SlideTheme :.