X
تبلیغات
رایتل




سؤال
آیا درصورت فوت وثیقه گذار قبل از ابلاغ احضاریه به متهم یا قبل از ابلاغ اخطاریه
به وی (وثیقهگذار) قرار تأمین ملغیالاثر و قرار قبولی وثیقه منتفی و وثیقه تودیعی باید
آزاد گردد یا اینکه وراث وثیقهگذار تعهد به حضور و معرفی محکومعلیه داشته و باید وی
را تسلیم نمایند یا خیر؟


7/93/698

93/3/26

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه


بنابر نظر فقهای امامیه با فوت کفیل در امور مدنی تعهد وی ساقط
می شود، زیرا تعهد ناشی از کفالت، قائم به شخص کفیل است وحاضر
نمودن مکفول احتیاج به اطلاعات لازم راجع به مکفول دارد و تعهد
مزبور نیز حق مالی مستقیماً برای مکفولٌ له ایجاد نمی کند تا با فوت
کفیل، دین او به ارث برعهده ورثه قرار گیرد. در فرض سؤال تعهد
وثیقه گذار مبنی بر حاضر نمودن متهم نزد مرجع قضائی، مشابه تعهد
کفیل است. ولی همانطور که در صدر نظریه مشورتی ۷۱۸۴ مورخ
۱۳۸۲ این اداره کل بیان شده است تعهد وثیقه گذار مبنی بر /۱/۳۰
معرفی متهم به مرجع قضائی قائم به شخص اوست که متهم را
می شناخته و اطلاعات لازم را از وی داشته است و به ورثه وی منتقل
نمی شود؛ به همین جهت ورثه را نمی توان به معرفی متهم مکلف نمود.
لذا چنانچه فوت وثیقه گذار قبل از اعمال ماده ۱۴۰ قانون آئین دادرسی
دادگاه های عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب ۱۳۷۸ و ثبوت
تخلف وی در زمان حیاتش واقع شده باشد، با توجه به اینکه ماهیت
وثیقه قضایی به شرحی که گفته شد، متفاوت از رهن مدنی بوده و
مورد وثیقه، گرو بدهی وثیقه گذار نبوده و تعهد وی نیز به حاضر نمودن
متهم با فوت وی ساقط گردیده (چون قائم به شخص وی بوده است) لذا
وثیقه فک می شود. ضمناً از کلیه نظریه های قبلی مغایر عدول شده است.
٭٭٭٭٭







تاریخ : شنبه 22 آذر‌ماه سال 1393 | 10:59 | چاپ | نویسنده: مهدی محمدی | نظرات (0) (0 لایک)
.: Weblog Themes By SlideTheme :.